Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? Yeşil Pasaport Nedir?

2
29
yesil_pasaport_nasil_alinir_yesil_pasaport_nedir

Yeşil Pasaport nasıl alınır? Yeşil Pasaport nedir? Gibi sorularlar bu konumuzda sizlere açıkladık. Örneklerimize Yeşil Pasaport nasıl alınır konusundan bahsedelim. İş adamlarına yeni verildiği için bu konuda pek bilgimiz yok. O yüzden ilk önce Memur ve Memur eş-çocuklarının nasıl Yeşil Pasaport’a sahip olacaklarını anlatalım.

yeşil_pasaport_nasıl_alınır
Yeşil pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

Husisi Damgalı Pasaport Ne İşe Yarar?

Husisi Damgalı (Yeşil Pasaport) Pasaport bazı Schengen ülkelerine ve Bazı diğer ülkelere vize almadan seyahat etmenizi kolaylaştıran bir pasaport türüdür.

Husisi Damgalı Pasaportum Var Yurtdışına Çıkarken Ne Yapmam Gerekiyor?
Aslında hayır. Şuan OHAL yüzünden emekli kişilerin emekli olduklarına dair belgeleri Çalışan kişilerinde Çalıştıkları Kurumdan aldıkları izin belgesi ile çıkış yapabiliyorlar. Fakat OHAL olmadığını farzedersek yapmanız gereken tek şey Yurt Dışı Harç pulu alıp uçağa binip gitmek. Aynı şey Memur çocukları ve eşleri içinde geçerlidir.
Yeşil Pasaport (Husisi Damgalı Pasaport) ile Çıktıktan Sonra Yurtdışında Kaç Gün Kalabiliriz?
Aslında bu sorunun en güzel yanıtını Dış İşleri Bakanlığı’nın sitesinde Vize bölümünde öğrenebilirsiniz. MFA Türk vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları Bu site adresinden gideceğiniz ülkeyi bularak o ülkeye vizesiz Yeşil Pasaport ile seyahat edebilirmisiniz yoksa edemezmisiniz öğrenebilir ve o ülkede kaç gün kalacağınızı görebilirsiniz. Almanya’dan örnek vermek gerekirsek sitede şöyle yazmakta;
Almanya Federal Cumhuriyeti: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Gördüğünüz üzere Normal Pasaportluların vizeye tabi olduğunu fakat Hususi Pasaportların (Yeşil Pasaport) 180 gün içerinde 90 gün vizesiz gidip kalacağını söylemekte. Her zaman hangi ülkeye giderseniz gidin bu sayfayı kontrol ederek çıkmanızı tavsiye ederiz.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaport nasıl alınır, Yeşil Pasaport kimlere verilir gibi soruların cevabı aslında basit Yeşil pasaport alabilmek için Memur yada Memur eşi-çocuğu olmanız gerekmektedir. İş adamlarınada veriliyor fakat detaylarını araştırmanız gerekir.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Aslında bu konuda fazla yorum yapmak istemiyoruz. Sebebi evraklar sürekli değişebilir. En güzel ve sağlıklı bilgiyi ilgili birimleri arayıp öğrenmenizdir. Biz sizlere sadece bir ön bilgi veriyoruz. yeşil pasaport nasıl alınır, yeşil pasaport için gerekli evraklar

Yeşil Pasaportu Her Memur Alabilir mi? Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Hayır. Yeşil Pasaportu alabilmeniz için belli bir memurluk derecenizin olması veya çalışma yılınızın olması gerekmektedir.
Memur Çocuklarının Yeşil Pasaportu Aldıktan Sonra Dikkat Etmesi Gerekenler.
En çok sorulan sorulardan birisi Memur çocuklarının evlendikten sonra veya bir işe girdikten sonra yeşil pasaportun iptal olup olmadığı sorusu. Evet işe girdiğinizde ve evlendiğinizde kesinlikle bunu bildirmeniz gerekiyor.

Bu Konumuzda sizlere Yeşil pasaport’un aslında adının Husisi Damgalı Pasaport olduğunu ve Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Yeşil pasaport şartları nedir? Kimlere verilir? Yeşil Pasaportun Şartları nedir? gibi sorularınızı yanıtlamak istedik. Yorumlarınızı eksik etmeyin.

Bu yazımıza eklemek istediğiniz veya merak ettiğiniz diğer soruları veya güncellenmesini istediğiniz bölümleri lütfen iletişim bölümüne geçerek bize bildirin.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın.
Lütfen Adınızı Buraya Yazın